Categories
Events Horse Happenings Western

Maier takes bull riding lead at Reno Rodeo

RENO, NEV., June 21, 2012 One year ago, when Ardie Maier entered the Reno Rodeo, he was 10th in the Professional Rodeo Cowboys Association World Standings, the exact same ranking as this year.

Maier thought he would be headed to his second Wrangler National Finals Rodeo, but disaster struck at Cheyenne Frontier Days in July when he broke his back. This year, he is healthy and is likely to improve his position in the standings with a good check from the Reno Rodeo. Maier took the lead in the first round of competition here with a 91-point effort on Growney Brother’s Glory Days. With just one performance left before Saturday night’s finals, he is likely to get a big check out of the round and will be at the top of the rider list for the final round.

There was also a lead change in the steer wrestling standings Thursday night. Jacob Talley from Keatchie, La., has the fastest total time on two runs at 9.3 seconds. Several bareback riders put themselves in contention for a final round qualification. Current standings leader Wes Stevenson from Lubbock, Texas, had an 84 point ride on Flying Five Rodeo’s Crooked Sky. He is tied for first place in the first round. Also moving into the standings in the first round were George Gillespie from Placerville, Calif., and Tom McFarland from Bowie, Texas, with 82 points and Will Lowe from Canyon, Texas; Steven Anding from Crossroads, Texas, and Clint Cannon, from Waller, Texas who each had 81 points. They will have their second round horses on Friday night.

In the saddle bronc riding, former Reno Rodeo champion Bradley Harter tied with the reigning world champion Taos Muncy. Harter from Weatherford, Texas rode Bronco Blue and Muncy from Corona, N.M., was on Drinkin Blues to each score 81. They are tied for sixth place in the first round, so will be looking to better their scores on Friday and advance to Saturday’s finals.

The bareback riding, steer wrestling, team roping, saddle bronc riding, tie-down roping, and women’s barrel racing all feature two complete rounds of competition with scores and times added together to determine the top 12 who advance to the finals. The bull riding has one full round with the 12 highest scores from that round competing on Saturday. All of the event winners will receive a pair of championship trophy spurs that are some of the most coveted awards in rodeo.

The seventh performance begins at 7 p.m. Thursday. Tickets are available at www.renorodeo.com or by calling 800-325-7328. For more information, please call 775-329-3877.

RENO, NEV., June 21, 2012 — Following are unofficial results from the seventh performance of the Reno Rodeo:

Bareback Riding:  1, Wes Stevenson, Lubbock, Texas, 84 points on Flying Five Rodeo’s Crooked Sky. 2, (tie) George Gillespie, Placerville, Calif., and Tom McFarland, Bowie, Texas, 82. 4, (tie) Clint Cannon, Waller, Texas, and Steven Anding, Crossroads, Texas, 81 each.

Steer Wrestling:  1, Jacob Talley, Keatchie, La., 4.2 seconds. 2, Les Shepperson, Midwest, Wyo., 5.1. 3, Kash Koester, Chandler, Okla., 6.1. 4, Ryan Swayze, Freedom, Okla., 8.3.

Team Roping:  1, Luke Brown, Stephenville, Texas, and Martin Lucero, Stephenville, Texas, 5.5 seconds. 2, Garrett Tonozzi, Fruita, Colo., and Kinney Dale Harrell, Marshall, Texas; and Colby Lovell, Madisonville, Texas, and Russell Cardoza, Terrebonne, Ore., 9.9. 4, Brandon Thone, Damascus, Ark., and Cole Bigbee, Tuscunbia, Ala., 11.5.

Saddle Bronc Riding:  1, (tie) Bradley Harter, Weatherford, Texas, on Flying Five Rodeo’s Bronco Blue and Taos Muncy, Corona, N.M., on Flying Five Rodeo’s Drinkin Blues, 81 points each. 3, (tie) Cody Angland, New South Wales, Australia and Chuck Schmidt, Keldron, S.D., 77.

Tie-Down Roping:  1, Houston Hutto, Tomball, Texas, 8.1 seconds. 2, Cody Owens, Rankin, Texas, 9.2. 3, Trevor Thiel, Greeley, Colo., 10.6. 4, Ryan Thibodeaux, Stephenville, Texas, 12.0.

Barrel Racing:  1, Karen Little, San Saba, Texas, 17.29 seconds. 2, Robyn Herring, Huntington, Texas, 17.42. 3, Kristy Barton, Carey, Idaho, 17.43. 4, Tana Renick, Kingston, Okla., 17.47.

Bull Riding: (three rides) 1, Ardie Maier, Timber Lake, S.D., 91 points on Growney Brother’s Glory Days. 2, Keith Roquemore, Cottonwood, Calif., 87. 3, Dustin Elliott, North Platte, Neb., 84.

RENO, NEV., June 21, 2012 — The following are unofficial leaders at the Reno Rodeo

Bareback Riding (First Round):  1, (tie) Caleb Bennett, Morgan, Utah, and Wes Stevenson, Lubbock, Texas, 84 points each. 3, Seth Hardwick, Laramie, Wyo., 83. 4, (tie) Tilden Hooper, Carthage, Texas, Richie Champion, The Woodlands, Texas; Bobby Mote, Culver, Ore., Tom McFarland, Bowie, Texas; and George Gillespie, Placerville, Calif., 82.  (Second Round):  1, Kaycee Feild, Payson, Utah, 86 points on Flying U Rodeo’s Little Bit. 2. J.R. Vezain, Cowley, Wyo., 83. 3, (tie), Caleb Bennett, Morgan, Utah; Ryan Gray, Cheney, Wash.; Steven Dent, Mullen, Neb.; and Winn Ratliff, Leesville, La., 82.  (Total on Two):  1, (tie) Kaycee Feild, Payson, Utah, and Caleb Bennett, Morgan, Utah, 166 points. 3, (tie) Bobby Mote, Culver, Ore., and Ryan Gray, Cheney, Wash., 162. 5, J.R. Vezain, Cowley, Wyo., 161. 6, (tie) Steven Peebles, Redmond, Ore., and Steven Dent, Mullen, Neb., 160. 8, (tie) Jesse Davis, Power, Mont., and Matt Bright, Azle, Texas, 159. 10, (tie) Richie Champion, The Woodlands, Texas; Seth Hardwick, Casper, Wyo.; Casey Colletti, Pueblo, Colo.; and Winn Ratliff, Leesville, La., 158.

Steer Wrestling:  (First Round):  1, Baylor Roche, Tremonton, Utah, 3.8 seconds. 2, Les Shepperson, Midwest, Wyo., 4.4. 3, Jake Rinehart, Highmore, S.D., 4.7. 4, (tie) Clint Robinson, Spanish Fork, Utah, and Aaron Vosler, Cheyenne, Wyo., 4.9. 6, Kash Koester, Chandler, Okla., 5.0. 7, Jacob Talley, Keatchie, La., 5.1. 8, Gabe LeDoux, Kaplan, La., 5.2. (Second Round): 1, Travis Carnine, Stanfield, Ore., 3.9 seconds. 2, (tie) Dean Gorsuch, Gering, Neb., and Kody Woodward, Dupree, S.D., 4.1. 4, Jacob Talley, Keatchie, La., 4.2. 5, (tie) Casey McMillen, Redmond, Ore.; John Franzen, Riverton, Ore.; and Clayton Morrison, Cavalier, N.D., 4.3. (Total on Two):  1, Jacob Talley, Keatchie, La., 9.3. 2, (tie) Travis Carnine, Stanfield, Ore., and Les Shepperson, Midwest, Wyo., 9.5. 4, Baylor Roche, Tremonton, Utah, 9.8. 5, (tie) Aaron Vosler, Cheyenne, Wyo.; Kody Woodward, Dupree, S.D.; and Shawn Greenfield, Lakeview, Ore., 10.3. 8, (tie) Riley York, Loyalton, Calif., and Todd Suhn, Hermosa, S.D., 10.5. 10, Tyler Pearson, Louisville, Miss., and Cody Cassidy, Donalda, Alberta, 10.9. 12, Kash Koester, Chandler, Okla., 11.1.

Team Roping:  (First Round):  1, Colby Lovell, Madisonville, Texas, and Russell Cardoza, Terrebonne, Ore., 5.1 seconds. 2, Trevor Brazile, Decatur, Texas, and Patrick Smith, Midland, Texas, 5.5. 3, Kaleb Driggers, Albany, Ga., and Jade Corkill, Fallon, Nev., 5.6. 4, (tie) Brady Tryan, Huntley, Mont., and York Gill, Memphis, Tenn., and Casey Mahoney, College Station, Texas, and Buddy Hawkins II, Columbus, Kan., 5.9. 6. Levi Lewis, Apache Junction, Ariz., and Clint Harry, Fallon, Nev., 6.0. 7. Brock Hanson, Casa Grande, Ariz., and Ryan Motes, Weatherford, Texas, 6.2. (Second Round):  1, Jess Tierney, Hermosa, S.D., and Jace Crabb, Mangum, Okla., 4.7. 2, Bobby Mote, Culver, Ore., and Mike Beers, Post, Ore., 4.8. 3, (tie) Derrick Begay, Seba Dalkai, Ariz., and Cesar de la Cruz, Tucson, Ariz.; and Luke Brown, Stephenville, Texas, and Martin Lucero, Stephenville, Texas, 5.5. 5, (tie) Cody Tew, Belgrade, Mont., and Rhett Wilson, Giddings, Texas; and Kaleb Driggers, Albany, Ga., and Jade Corkill, Fallon, Nev., 6.0. 7, Colby Siddoway, Hooper, Utah, and Justin Davis, Cottonwood, Calif., 6.1. (Total on Two):  1, Kaleb Driggers, Albany, Ga., and Jade Corkill, Fallon, Nev., 11.6. 2, Colby Siddoway, Hooper, Utah, and Justin Davis, Cottonwood, Calif., 12.1. 3, Luke Brown, Stephenville, Texas, and Martin Lucero, Stephenville, Texas, 12.2. 4, (tie) Derrick Begay, Seba Dalkai, Ariz., and Cesar de la Cruz, Tucson, Ariz.; and Dustin Bird, Cut Bank, Mont., and Paul Eaves, Milsap, Texas, 12.4. 6, Marcus Battaglia, Ramona, Calif., and Kyle Lockett, Visalia, Calif., 12.5. 7, Charly Crawford, Prineville, Ore., and Jim Ross Cooper, Monument, N.M., 13.3. 8, Travis Bard, Chino Valley, Ariz., and Rhett Wilson, Giddings, Texas, 14.0. 9, Cody Tew, Belgrade, Mont., and Rhett Wilson, Giddings, Texas, 14.3. 10, Spencer Mitchell, Colusa, Calif., and Broc Cresta, Santa Rosa, Calif., 14.6. 11, Colby Lovell, Madisonville, Texas, and Russell Cardoza, Terrebonne, Ore., 15.0. 12, Bobby Boyd, DVM, Midland, Texas, and Shain Sproul, Las Cruces, N.M., 15.8.

Saddle Bronc Riding: (First Round):  1, Jesse Wright, Milford, Utah, 85 points on Flying U Rodeo’s Long Walk Home. 2/3 (tie), Cody DeMoss, Heflin, La., and Jacobs Crawley, College Station, Texas, 84 points each. 4, Jake Wright, Milford, Utah, 83. 5, Brad Rudolf, Winnemucca, Nev., 80. 6, Chet Johnson, Sheridan, Wyo., 79.  (Second Round):  1, Cody DeMoss, Heflin, La., 85 points on Flying Five Rodeo’s Spring Blues. 2, (tie) Cort Scheer, Elsmere, Neb.; Jesse Wright, Milford, Utah; Chad Ferley, Oelrichs, S.D., and Jeff Willert, Belvidere, S.D., 82. 6, (tie) Roy Johnson, Etna, Calif.; Cody Taton, Mud Butte, S.D.; Bradley Harter, Weatherford, Texas; and Taos Muncy, Corona, N.M., 81. (Total on Two):  1, Cody DeMoss, Heflin, La., 168. 2, Jesse Wright, Milford, Utah, 167. 3, Chad Ferley, Oelrichs, S.D., 166. 4, Jeff Willert, Belvidere, S.D., 163. 5, Cody Taton, Mud Butte, S.D., 156. 6, Chet Johnson, Sheridan, Wyo., 155. 7, Brock Winn, Ferron, Utah, 153. 8, Cody Wright, Milford, Utah, 152. 9, Joaquin Real, Woody, Calif., 151. 10, Levi Berry, Morgan, Utah, 150. 11, Cort Scheer, Elsmere, Neb., 148. 12 (tie). John Redig, Gaviota, Calif., and Chase Bennett, Santaquin, Utah, 147.

Tie-Down Roping (First Round):  1, Fred Whitfield, Hockley, Texas, 7.7 seconds. 2, Tuf Cooper, Decatur, Texas, 8.3.  3/4 (tie), Joe Keating, Sour Lake, Texas, and Jeremiah Peek, Pueblo, Colo., 8.7 seconds each. 5, Blair Burk, Durant, Okla., 8.8. 6. Joseph Parsons, Marana, Ariz., 9.0.  (Second Round):  1/2 (tie), Chris Neal, Muldrow, Okla., and Josh Peek, Pueblo, Colo., 8.3 seconds each. 3/4 (tie), Blair Burk, Durant, Okla., and Tuf Cooper, Decatur, Texas, 8.6 seconds each. 5, Jeremiah Peek, Pueblo, Colo., 9.0. 6, (tie) Curtis Cassidy, Donalda, Alberta, and Sterling Smith, Stephenville, Texas, 8.8.  (Total on Two):  1, Tuf Cooper, Decatur, Texas, 16.9. 2, Jerrad Hofstetter, Portales, N.M., 17.0. 3, Blair Burk, Durant, Okla., 17.40. 4, Jeremiah Peek, Pueblo, Colo., 17.7. 5, Fred Whitfield, Hockley, Texas, 18.0. 6, Cody Owens, Rankin, Texas, 18.3. 7, Sterling Smith, Stephenville, Texas, 18.4. 8,  Cody Ohl, Hico, Texas, 18.5. 9. Brad Hartt, Sebring, Fla., 18.8. 10. (tie) Curtis Cassidy, Donalda, Alberta, and Joseph Parsons, Marana, Ariz., 19.2. 12, Kyle Dutton, Mesilla, N.M., 19.4.

Barrel Racing:  (First Round):  1, Molly Powell, Stephenville, Texas, 17.51 seconds. 2, Katy Varian, Parkfield, Calif., 17.56. 3, (tie) Dolli Lautaret, Kingman, Ariz., and Lita Scott, Reno, Nev., 17.60. 4, Lindsay Sears, Nanton, Alberta, 17.64. 5, Kelli Tolbert, Hooper, Utah, 17.66. 6, Brenda Mays, Terrebonne, Ore., 17.70.  (Second Round):  1, Jeanne Anderson, White City, Kan., 16.95. 2, Nancy Hunter, Neola, Utah, 16.96. 3, Brenda Mays, Terrebonne, Ore., 17.11. 4, Fallon Taylor, Whitesboro, Texas, 17.27. 5, Maegan Reichert, Morgan Mill, Texas, 17.31. 6, Molly Powell, Stephenville, Texas, 17.36. (Total on Two): 1, Jeanne Anderson, White City, Kan., 34.54. 2, Nancy Hunter, Neola, Utah, 34.75. 3, Brenda Mays, Terrebonne, Ore., 34.81. 4, Molly Powell, Stephenville, Texas, 34.87. 5, (tie) Dolli Lautaret, Kingman, Ariz., and Christina Richman, Glendora, Calif., 34.94. 7, Marguerite Happy, Saugus, Calif., 35.03. 8, Fallon Taylor, Whitesboro, Texas, 35.08. 9. Lita Scott, Reno, Nev., 35.16. 10, Karen Little, San Saba, Texas, 35.21. 11, Brittany Pozzi, Victoria, Texas, 35.30. 12, Kenna Squires, Fredonia, Texas, 35.31.

  Bull Riding (First Round):  1, Ardie Maier, Timber Lake, S.D., 91 points on Growney Brother’s Glory Days. 2, Nevada Newman, Melstone, Mont., 88. 3, Keith Roquemore, Cottonwood, Calif., 87. 4, Bryan Richardson, Dallas, Texas, 85. 5, Dustin Elliott, North Platte, Neb., 84. 6, (tie) Chris Roundy, Spanish Fork, Utah, and Joe Frost, Randlett, Utah, 82. 8, Cody Whitney, Sayre, Okla., 81. 9, (tie) Cameron Bland, Maben, Miss., and Dustin Daniels, Fountain Green, Utah, 80. 11, Seth Glause, Cheyenne, Wyo., 79. 12, Brent Menz, Delta, Mo., 78. .

Leave a Reply

Your email address will not be published.