fbpx

FORT WORTH, Texas (Feb. 6, 2013) — With just five more performances left before the championship finals at the Fort Worth Stock Show & Rodeo contestants are either making plans to come back here or headed to other rodeos.

Jared Smith, from Cross Plains, Texas, is one of those contestants. He moved into a tie for second in the overall standings in bareback riding thanks in part to his performance in the Will Rogers Memorial Coliseum on Wednesday. He is now making plans to be here Saturday and hoping to win one of the traditional buckles awarded to champions here. Getting a big check won’t hurt either.

Smith took the lead in the first round of bareback riding Tuesday night with an 83, came back and got on two more horses Wednesday for 78 and 79 points at the matinee and evening performance. Smith’s 240 on three head ties him with Ryan Gray from Cheney, Wash. Both of these men moved through the ranks of high school then college rodeo before making names for themselves in the Professional Rodeo Cowboys Association.

Gray won the National Intercollegiate Rodeo Association (NIRA) bareback riding championship in 2004. Kaycee Feild, from Spanish Fork, Utah, who leads the standings here with 245 points, won the NIRA title in 2008. Smith was part of the men’s championship teams in 2007 and 2009.

The 2011 college all-around champion Winn Ratliff, from Leesville, La., is in fifth place with 234 points.

Ty Breuer, from Mandan, N.D., moved into eighth place in the overall standings in bareback riding with 228 points, so he is waiting to see if he remains in the top 12 to qualify for the finals here. Breuer was the 2010 college champion. He is followed by the 2011 NIRA champ, J.R. Vezain from Cowley, Wyo., with 225 points. With the exception of Breuer, all of these men have qualified for the Wrangler National Finals Rodeo at least once and Feild is a two-time and the reigning world champion.

There are two more sets of bareback riders who have three rounds of competition left. The steer wrestlers, tie-down ropers and barrel racers are in their second round trying to make it back for the finals. Saddle bronc riders, bull riders and team ropers will be making their first and second appearances. Total times and scores are added together to determine final round qualifiers.

There are two performances of the World’s Original Indoor Rodeo® at the Fort Worth Stock Show & Rodeo on Thursday at 2 and 7:30 p.m.

-30-

FORT WORTH — The following are unofficial results from the World’s Oldest Indoor Rodeo® at the Fort Worth Stock Show & Rodeo, Feb.5, 2013.

Twenty-Third Performance (Wednesday matinee) —

Bareback Riding: 1, Jared Smith, Cross Plains, Texas, 78 points on Harry Vold Rodeo’s Diet Coke. 2, Joe Gunderson, Agar, S.D., 75. 3, (tie) Grant Denny, Minden, Nev., and Taylor Broussard, Estherwood, La., 73.

Steer Wrestling:  1, Ryan Fromme, Nemo, Texas, 4.7 seconds. 2, Blake Pierce, Fort Worth, Texas, 9.3. 3, Brian Garr, Belle Fourche, S.D., 14.1. 4, Noel Strahan, Bonfield, Ill., 22.6.

Team Roping: 1, David Key, Stephenville, Texas, and Bucky Campbell, Benton City, Wash., 5.6 seconds. 2, Cole Cooper, Grand Junction, Colo., and Kory Bramwell, Chromo, Colo., 7.5. 3, Ryan von Ahn, Sac City, Iowa, and Derrick Peterson, Overland Park, Kan., 15.0. 4, Tommy Edens, Gatesville, Texas, and Justin Hendrick, Needville, Texas, 16.5.

Saddle Bronc Riding: 1, Curtis Garton, New Zealand, 76 points on Harry Vold Rodeo’s Spring Creek. 2, Eddie Parlier, Johnson City, Tenn., 71. 3, Ray Tom Meiers, Mills, Wyo., 70. 4, Cory Moesching, Okeechobee, Fla., 66.

Tie Down Roping: 1, Jeremiah Peek, Pueblo, Colo., 10.3. 2, Jeff Chapman, Athens, Texas, 11.9. 3, Marshall Leonard, Shongaloo, La., 12.2. 4, Dane Kissack, Spearfish, S.D., 20.2.

Women’s Barrel Racing: 1. Sharin Hall, Kingston, Okla., 16.54. 2, Kelly Yates, Pueblo, Colo., 16.64. 3, Layna Kight, Wills Point, Texas, 16.67. 4, Shada Brazile, Decatur, Texas, 16.86.

Bull Riding: (two rides) 1, Josh Koschel, Nunn, Colo., 73 points on David Bailey Rodeo’s Jim Jam. 2, Allen Helmuth, Redmond, Ore., 67.

Twenty-Fourth Performance (Wednesday Evening) —

Bareback Riding: 1, Taylor Broussard, Estherwood, La., 82 points on Harry Vold Rodeo’s Hypnotic. 2, Jared Smith, Cross Plains, Texas, 79. 3, Ty Breuer, Mandan, N.D., 78. 4, Grant Denny, Minden, Nev., 74.

Steer Wrestling: 1, Dru Melvin,  Hebron, Neb., 4.8 seconds. 2, Jake Kraupie, Bridgeport, Neb., 7.6. 3, Del Ray Kraupie, Bridgeport, Neb., 11.8. 4, Travis Carnine, Stanfield, Ore., 13.8.

Team Roping: 1, Tommy Edens, Gatesville, Texas, and Justin Hendricks, Needville, Texas, 4.6 seconds. 2, David Key, Stephenville, Texas, and Buck Campbell, Benton City, Wash., 6.7. 3, Ryan Von Ahn, Sac City, Iowa and Derrick Peterson, Overalnd Park, Kan., 15.0. 4, Cole Cooper, Grand Junction, Colo., and Kory Bramwell, Chromo, Colo., 15.8.

Saddle Bronc Riding: (three rides) 1, Tyrel Kennedy, Philip, S.D., 67 points on Harry Vold Rodeo’s Breezy Day. 2, RayTom Meiers, Mills, Wyo., 65. 3, Alan Frierson, O’Brien, fla., 54.

Tie Down Roping: (two times) 1, Don Coffell, Iredell, Texas, 11.6 seconds. 2, Ace Slone, Quero, Texas, 14.5.

Women’s Barrel Racing: 1, Angie Meadors, Blanchard, Okla., 16.50 seconds. 2, Sheena Robbins, Fresno, Calif., 16.54. 3, Molly Powell, Stephenville, Texas, 16.65. 4, Ryan Ivy, Springer, Okla., 16.69.

Bull Riding: 1, Dustin Elliott, North Platte, Neb., 76 points on Rafter G Rodeo’s Odd Job. 2, (tie) Ben McPherson, Nephi, Utah and Allen Helmuth, Redmond, Ore., 73. 4, Bonner Bolton, Odessa, Texas, 69.

Current Leaders —

Bareback Riding: (first round) 1, Jared Smith, Cross Plains, Texas, 83 points on Bad Company Rodeo’s Hello Again. 2, Ryan Gray, Cheney, Wash., 81. 3, Steven Anding, Cross Roads, Texas, 80. 4, (tie) Lee Lantz, Molalla, Ore., and R.C. Landingham, Pendleton, Ore., 79. (second round) 1, Kaycee Feild, Spanish Fork, Utah, 85 points on Andrews Rodeo’s Cool Water. 2, (tie) Clint Laye, Cadogan, Alberta; Zachariah Phillips, Casper, Wyo.; and Ryan Gray, Cheney, Wash.; 82. (third round) 1, Will Lowe, Canyon, Texas , 83 points on Dakota Rodeo’s Wipeout. 2, (tie) Kaycee Feild, Spanish Fork, Utah, and Taylor Broussard, Esterwood, La., 82. 4, Chad Rutherford, Itasca, Texas, and Jared Smith, Cross Plains, Texas, 79. 4, (tie) Winn Ratliff, Leesville , La.; Tyler Scales, Severance, Colo.; and Casey Breuer, Mandan, N.D.: 78. (total on three) 1, Kaycee Feild, Payson , Utah , 245. 2, (tie) Ryan Gray, Cheney, Wash., and Jared Smith, Cross Plains, Texas, 240. 4, Will Lowe, Canyon, Texas, 235. 5, Winn Ratliff, Leesville, La., 234. 6, Micky Downare, Hartsel, Colo., 231. 7, Taylor Broussard, Esterwood, La., 230. 8, Ty Breuer, Mandan, N.D., 228. 9, (tie) J.R. Vezain, Cowley, Wyo.; Chase Erickson, Helena, Mont.; and David Peebles, Snyder, Texas; 225.

Steer Wrestling: (second round) 1, Les Shepperson, Midwest , Wyo. , 3.7 seconds. 2, (tie) Luke Branquinho, Los Alamos, Calif., and Stockton Graves, Alva, Okla., 3.8. 4, (tie) Justin Blaine Davis, Argyle, Texas; Sean Santucci, Prineville, Ore.; and Shane Sparks, Caddo, Okla.; 3.9. (total on two) 1, Stan Branco, Chowchilla, Calif., 8.0. 2, Les Shepperson, Midwest, Wyo., 8.1. 3. Luke Branquinho, Los Alamos, Calif., 8.5. 4, (tie) Straws Milan, Cochrane, Alberta, and Wyatt Smith, Rexburg, Idaho, 8.7. 6, (tie) Jason Lahr, Stephenville, Texas, and Sean Santucci, Prineville, Ore., 8.9. 8, (tie) Curtis Cassidy, Donalda, Alberta; Jule Hazen, Ashland, Kan.; and Royce Johnson, Nemaha, Neb.; 9.0.

Team Roping: (first round)  1, Clay Tryan, Billings, Mont., and Travis Graves, Jay, Okla., 4.5 seconds. 2, (tie)  Brock Hanson, Casa Grande, Ariz., and Kory Koontz, Sudan, Texas; and Jesse Sheffield, Ogden, Utah and Rhen Richard, Roosevelt, Utah; 4.8. 4, Nick Rawlings, Stephenville, Texas, and Cole Jackson, Animas, N.M., 4.9. (second round) 1, Landon McClaugherty, Tilden , Texas , and Tommy Zuniga, Centerville , Texas , 4.1. 2, Shawn Bessette, Vaughn, Mont., and Sid Sporer, Cody, Wyo., 4.5. 3, Tommy Edens, Gatesville, Texas, and Justin Hendrick, Needville, Texas, 4.5. 4, Justin Lovell, Grapeland, Texas, and Michael Fortenberry, Groveton, Texas, 4.7. (total on two) 1, Brock Hanson, Casa Grande, Ariz., and Kory Koontz, Sudan, Texas, 9.6. 2, Nick Rawlings, Stephenville , Texas , and Cole Jackson, Animas, N.M., 10.7. 3, Colby Lovell, Madisonville, Texas, and Russell Cardoza, Terrebonne, Ore., 10.8. 4, Keven Daniel, Franklin , Tenn. , and Chase Tryan, Helena , Mont. , 11.1. 5, Jesse Sheffield, Ogden , Utah and Rhen Richard, Roosevelt , Utah , 11.3. 6, David Key, Stephenville, Texas, and Bucky Campbell, Benton City, Wash., 12.3. 7,  David Motes, Tolar, Texas, and Byron Wilkerson, Duncan, Okla., 13.5. 8, Clay Tryan, Billings, Mont., and Travis Graves, Jay, Okla.,15.0. 9, Jimmy Tanner, Tifton, Ga., and Shawn Harris, Searcy, Ark., 15.4.  10, Jake and Jim Ross Cooper, Monument, N.M., 16.1.

Saddle Bronc Riding: (first round)  1, Jesse Wright, Milford, Utah, 81 points on Rafter G Rodeo’s Sundance. 2, (tie) Clay Schaeffer, Dickinson, N.D.; Ben Londo, Pendeleton, Ore.; and Sterling Crawley, Stephenville, Texas; 79. (second round) 1, Cody Wright, Milford, Utah, 80 points on J Bar J Rodeo’s Just Bugs. 2, (tie) Shane Proctor, Grand Coulee , Wash. , and Bryan Martinat, Marsing , Idaho , 78. 4, (tie) Alex Wright, Milford, Utah, Chuck Schmidt, Keldron, S.D.; Ty Kirkland, Lufkin, Texas; Dean Wadsworth, Ozona, Texas; and Cody DeMoss, Heflin, La.; 77. (total on two) 1, Cody Wright, Milford, Utah, 156. 2, (tie) Ben Londo, Pendleton, Ore., and Dean Wadsworth, Ozona, Texas, 153. 4, (tie) Shane Proctor, Grand Coulee, Wash.; Sterling Crawley, Stephenville, Texas; Will Smith, Marshall, Mo.; and Cort Scheer, Elsmere, Neb.; 152. 8, (tie) Bryan Martinat, Marsing, Idaho; Lucas Wilson, War, Queensland, Australia; and Tate Owens, Rockdale, Texas; 151.

Tie-Down Roping: (second round) 1, Cimarron Boardman, Stephenville, Texas, 7.5 seconds. 2, Tyson Durfey Colbert, Wash., 7.6. 3, Matt Shiozawa, Chubbock, Idaho, 7.9. 4, Joseph Parsons, Marana, Ariz., 8.2. 5, (tie) Chase Richter, Weatherford, Texas; Bradley Bynum, Sterling City, Texas; Boe Brown, Harrold, S.D.; and Fred Whitfield, Hockley, Texas; 8.7. (total on two) 1. Randall Carlisle, Castor, La., 17.5. 2, Clint Robinson, Spanish Fork, Utah, 17.7. 3, Stetson Vest, Childress, Texas, 18.0. 4, Jimmy Jumper, Midlothian, Texas, 18.1. 5, (tie) Seth Hopper, Stanfield, Ore.; Caleb Smidt, Yorktown, Texas; Paul David Tierney, Oral, S.D.; and Chris Demases, Boyd, Texas, 18.2. 9, (tie) Sterling Smith, Stephenville, Texas, and Cade Swor, Winnie, Texas, 18.3.

Women’s Barrel Racing: (second round) 1, Natalie Foutch, Eldora, Iowa, 16.39. 2, Angie Meadors, Blanchard, Okla., 16.50. 3, Sue Smith, Blackfoot, Idaho, 16.51. 4, Cindy Smith, Hobbs, N.M., 16.53. (total on two) 1, Natalie Foutch, Eldora, Iowa, 32.84. 2, Kelly Yates, Pueblo, Colo., 33.18. 3, Sharin Hall, Kingston, Okla., 33.23. 4, Carlee Pierce, Stephenville, Texas, 33.27. 5, Sherry Cervi, Marana, Ariz., 33.28. 6, Angie Meadors, Blanchard, Okla., 33.29. 7, Cindy Smith, Hobbs, N.M., 33.30. 8, Sue Smith, Black Foot, Idaho, 33.31. 9, Brittany Pozzi, Victoria, Texas, 33.37. 10, Shada Brazile, Decatur, Texas, 33.48.

Bull riding: (first round) 1, Reese Cates, Monticello, Ark., 86 points on David Bailey’s Dirty Deeds. 2, Shane Semien, Dayton, Texas, 85. 3, Cody Teel, Kountze, Texas, 84. 4, (tie) Wyatt Gregg, Highmore, S.D.; Steve Woolsey, Payson, Utah; Colt Cleavinger, Canyon, Texas; Tag Elliott, Thatcher, Utah; Austin Ambrose, Fletcher, Okla.; and Parker Greenwood, Big Piney, Wyo.; 83.  (second round) 1, Josh Barentine, Johnson Bayou, La., 89 points on 4L/Diamond S Rodeo’s Double Play. 2,Tim Bingham, Honeyville, Utah, 87. 3, (tie) Chris Roundy, Spanish Fork, Utah; Trevor Kastner, Ardmore, Okla.; and Ty Pozzobon, Merritt, British Columbia; 85. (total on two) 1, Friday Wright II, Moss Point, Miss., 164 points. 2, (tie) Steve Woolsey, Payson, Utah, and Tag Elliott, Thatcher, Utah, 159. 4, Luke Haught, Weatherford, Texas, 157. 5, Clayton Savage, Casper, Wyo., 156. 6, Dalton James Votaw, Liberty, Texas, 155. 6, Dalton James Votaw, Liberty, Texas, 155. 7, Reagan Avery, West Monroe, La., 153. 8, Dallee Mason, Weiser, Idaho, 146.